Mamy ankiety! Mieszkańcy nie chcą Parku Rozrywki.

Dzięki „uprzejmości” ustawy o prawie dostępu do informacji publicznej, oraz pracy ludzi ze stowarzyszenia „Wokół Nas”, udało się uzyskać z gminy surowe, nieprzetworzone ankiety z maja 2021. Ankietyzacja była przeprowadzona na potrzeby Strategii Rozwoju Gminy. Wypowiedziało się 428 mieszkańców. Gmina opublikowała opracowanie tych ankiet, które jest dostępne tutaj.

Nas interesowały pytania związane z poparciem dla budowy Parku Rozrywki wśród mieszkańców. W szczególności zdanie mieszkańców sołectw położonych wokół inwestycji – Brodeł i Poręby Żegoty. Pytanie to brzmiało:

„Jak Pani/Pan ocenia poszczególne atuty Gminy Alwernia?
Prosimy o wskazanie w jakim stopniu zgadza się Pani/Pan z poniżej wskazanymi atutami.
[Sąsiedztwo popularnych Parków Rozrywki]”

Z ankiet możemy dowiedzieć się, że:

  • 82% mieszkańców Brodeł jest PRZECIW mieszkaniu w pobliżu Parku Rozrywki
  • 77% mieszkańców Poręby Żegoty jest PRZECIW mieszkaniu w pobliżu Parku Rozrywki
  • 53% mieszkańców gminy Alwernia jest PRZECIW mieszkaniu w pobliżu Parku Rozrywki
  • 27% mieszkańców gminy Alwernia ABSOLUTNIE SIĘ NIE ZGADZA na sąsiedztwo Parku Rozrywki

Za wyjątkiem ostatniego punktu (27%), wyniki te nie zostały opublikowane w raporcie z ankietyzacji prezentowanym przez gminę.

Brodła: 19% za parkiem rozrywki, 81% przeciw.
Poręba Żegoty: 23% za parkiem rozrywki, 77% przeciw.
Cała gmina Alwernia: 47% za parkiem rozrywki, 53% przeciw.

Ankiety zawierały również możliwość otwartej wypowiedzi mieszkańców na temat problemów gminy. Jest to bardzo ciekawa lektura. Krytyczna wobec władz gminy. Nie została opublikowana przez burmistrz i nie została udostępniona radnym do lektury. Pełną treść tych wypowiedzi można przeczytać klikając link poniżej:

Ankiety – wolne wypowiedzi mieszkańców.Jak policzyliśmy głosy ZA i PRZECIW?

Do wyboru było 5 odpowiedzi. Aby uzyskać rzetelną odpowiedź na pytanie, „jaki procent mieszkańców jest ZA, a jaki PRZECIW” nadaliśmy głosom wagę – zgodnie z siłą ich wyboru. W ten sposób otrzymaliśmy – mamy nadzieję – uczciwy podział na głosy ZA i PRZECIW:

W PEŁNI SIĘ ZGADZAM – 2 punkty ZA
ZGADZAM SIĘ – 1 punkt ZA
NIE ZGADZAM SIĘ – 1 punkt PRZECIW
ABSOLUTNIE SIĘ NIE ZGADZAM – 2 punkty PRZECIW
NIE MAM ZDANIA – 0 punktów

Sposób liczenia głosów na przykładzie Brodeł i Poręby ŻegotyAnkiety

Surowe ankiety są dostępne poniżej. My wyciągnęliśmy z nich tylko informacje związane z parkiem. Jednak jeśli chcesz i masz chęć przeglądnąć i opublikować wyniki pod dowolnym kątem np. „ilu mieszkańców uważa za atut gminy środowisko naturalne” (kolumna AO), lub „jak mieszkańcy oceniają działalność administracji publicznej w gminie” (kolumna AA), albo „jak mieszkańcy Kwaczały w wieku powyżej 65 lat oceniają dostęp do transportu zbiorowego” – możesz sięgnąć do poniższego arkusza kalkulacyjnego. Zachęcamy do publikacji i dyskusji na naszym forum FB.

Ankiety mieszkańców – nieprzetworzony arkusz kalkulacyjny